Баннерный обмен ABN

Періодизація історії Давнього Єгипту

IV тис. до н. є. — додинастичний період.

3000—2778 рр. до н. є. — Раннє царство. І—II династії. Менес Уже при царях І династії єгиптяни почали просуватися за межі країни: на південь — у Нубію, на захід — у Лівію, на схід — на Сипай. Фараон II династії Хасехем остаточно об'єднав країну в централізовану державу, придушивши заворушення на півночі.

2778—2263 рр. до н. є. — Давнє (Старе) царство. III—VI династії. Джосер (III), Снофру, Хуфу, Хафра, Менкаура (IV). Єгипет — велика централізована держава. Царі вели постійні війни. Під час походу в Нубію фараона Снофру було захоплено 7 тис. полонених і 200 тис. голів худоби, під час походу на лівійців — 1100 чоловік Наприкінці V династії влада фараонів почала слабшати. Одночасно зміцнювалися позиції номової знаті. До кінця правління VI династії країна почала розпадатися на напівзалежні номи.

2263—2040 рр. до н. є. — І Перехідний період VII—X династії. 70 мемфісь-ких царів VII династії, за переказом, що зберігся в Манефона. правили всього 70 днів. Із середини XXIII ст. до н. є. почався період занепаду, внутрішньої роздробленості Єгипту. Наприкінці III тис. до н є господарське становище країни вимагало об'єднання (зрошувальна мережа занепала, населення часто переживало голодні роки). На престол претендували два об'єднавчі центри — Гераклеополь і Фіви. Номарх Гераклеополя Хеті І (Ахтой) встановив свою владу над правителями прилеглих областей, крім того, вів боротьбу з азіатськими кочівниками. Але переможцями вийшли фіванські правителі, і при Ментухотепі I країна була об'єднана.

2160—1785 рр. до н є. — Середнє царство. XI—XII династії. Аменемхети й Сенусерти (XII династія). Єгиптяни вели війни із сусідніми лівійськими й перед-ньоазійськими племенами, підкорили Північну Нубію. Зводили укріплення на західному кордоні, у Верхній і Нижній Нубії. Як і раніше, сильними були позиції номової знаті, але поступово чимраз більшого значення набувають люди незнатного походження. Опору царської влади складало наближене воїнство.

На рубежі XVIII—XVII ст. до н. є Єгипет знову вступив у період роздробленості, і тому став легкою здобиччю для пксосів, які вдерлися з Азії у східну Дельту.

1785—1580 рр. до н. є. — II Перехідний період. XIII—XVII династії Період гіксоського панування, що тривало 100—150 років Переказ зберіг спогад про ці страшні часи. Гіксоси не були згуртовані й не змогли утворити єдину державу Правителі Фівів, залишаючись відносно незалежними, очолили боротьбу проти завойовників.

1580—1085 рр. до н. є. — Нове царство XVIII—XX династії Яхмос І, Тутмос II, Хатшепсут,.Тутмос III, Аменемхеп IV, Тутанхамон, Ейе, Хоремхеб (XVIII). Рамзес І, Сеті І, Рамзес II, Мсрнептах, Сеті II (XIX) Яхмос І захопив фортецю пксосів Аварис на північному сході Дельти й довів боротьбу до перемоги При Тутмосі II південний кордон Єгипту просунувся за третій поріг Нілу, були організовані походи до Євфрату, розгромлено в Північній Месопотамії державу Міттані. При Тутмосі III були організовані походи в Сирію й Палестину, завдяки яким імперія просунулася до четвертого порога та північної окраїни Сирії. Єгипет зайняв панівне положення в Східному Середземномор'ї.

При Рамзесі І почалися тривалі війни з хетами за панування в Сирії. За царювання Рамзеса II відбулася знаменита битва з хетами біля стін сирійського Кадета, з кожного боку в якій брало участь до 20 тис. чоловік (Рамзес пише про перемогу, але єгиптяни не змогли захопити місто, а хети переслідували їх під час відступу). Війна завершилася тільки на 21-ому році царювання Рамзеса II мирним договором з хетським царем Хаттусилісом III.

Незабаром на Єгипет накотилися хвилі завойовників «народів моря» й лівійських племен. Серйозні внутрішні потрясіння проявилися в частій зміні правителів, заколотах і змовах, у посиленні позицій номової знаті (особливо у Фіваїді, на півдні країни). У сфері зовнішньої політики впав військовий престиж Єгипту, були втрачені іноземні володіння.

1085—950 рр. до н. є — III Перехідний період. XX династія (Таніс). До початку XI ст. до н. є. утворилися два царства: Нижньоегипетське із центром у Танісі, на північному сході Дельти, і Верхньоєгипетське зі столицею у Фівах Сирія, Фінікія й Палестина звільнилися від єгипетського впливу.

950—525 рр. до н. є (525 — 332 рр. до н. є.) — Пізнє царство. XXII — XXVI династії (Лівійська, Леонтополь, Саїсська, Ефіопська). Лівійський воєначальник Шешонк І (950—920 рр. до н. є ), засновник XXII династії, не зміг укріпити свою владу. Нижній Єгипет розпався на ряд окремих областей. Наприкінці VIII ст. до н є. нубійський цар Піанхі захопив значну частину Єгипту, у тому числі й Фіви, підтримку завойовникам надало місцеве жрецтво. Правитель Саїса в Нижньому Єгипті Тефнахт, який опирався на лівійців, зумів очо-пити боротьбу з навалою. Але в трьох битвах нубійці розгромили військо Тефнахта та дійшли до Мемфіса, узявши місто приступом. Владу над Єгиптом захопив нубійський цар Шабака, він захопив у полон нижньоєгипетського фараона Бокхориса й заживо спалив його. У 671 р. до н. є. ассірійський цар Асархаддон розгромив фараона ефіопської династії та захопив Мемфіс.

Звільнення Єгипту та його об'єднання здійснив засновник XXVI династії Псамметих І Була встановлена влада над Сирією й Палестиною, але не надовго: у 605 р до н. є єгиптяни були відтиснуті вавілонським військом.

525-332 рр. до н. є - XXVII (перська), ефемерні XXVIII—XXX династії. У 525 р. до н є. в битві біля Пелузія перське військо на чолі із царем Камбізом перемогло єгиптян Камбіз був проголошений царем Єгипту. Щоб надати загарбанню законного характеру, створювалися легенди про матримоніальні зв'язки перських царів із єгипетськими царівнами та про народження Камбіза від шлюбу його батька Кіра з Нітетіс, дочкою фараона Апрія.

Єгипет кілька разів намагався стати незалежним від перських царів, поки не був завойований у 332 р. до н. є. Александром Македонським.

по темі:

  • Держава Давній Єгипет: загальна характеристика
  • Природно-кліматичні умови Нільської долини
  • Ранні поселення на території Єгипту. Гіпотези щодо виникнення держави
  • Політичний лад держави фараонів


  • категорія: реферати / реферати з історії / Періодизація історії Давнього Єгипту