Баннерный обмен ABN

Природні райони Австралії

Вигляд ландшафтів Австралії в основному визначається великими монотонними рівнинами й плато, менш розповсюдженими хвилястими пагорбами й розчленованими столовими плато, а також багнистими долинами рік, що часто повністю пересихають. У результаті геологічного розвитку Австралія виявилася чітко розділеною на 3 нерівні фізико-географічні райони. Більше половини всієї площі материка займає Західне плато з рівною поверхнею, виробленою переважно в давніх гранітних і метаморфічних породах. Гори Східної Австралії, що охоплюють шосту частину площі материка, відрізняються найбільш різноманітним і нерівним рельєфом. Між цими двома районами знаходяться Центральні низини — широкий відкритий коридор площею близько 2,6 млн кв. км, що простягається від затоки Карпентарія до затоки Спенсер,
Західне плато, яке іноді називають Австралійським щитом, включає всю Західну Австралію, майже всю Північну територію і більше половини Південної Австралії. Тут розташовується більшість пустель і солоних озер, таємничих скель і химерних пагорбів, а також безліч рудників. Цей регіон є рідконаселеним. Найяскравіша його особливість — монотонний характер рельєфу — результат тривалого вивітрювання й ерозії. Більшість плато розташована на висотах від 300 до 900 м над рівнем моря, і чимало вершин становлять собою ізольовані останці, залишки денудованих товщ.
Вища точка — гора Зіл (1510 м) у горах Макдоннелл. Прибережні рівнини обривисті й зазвичай неширокі. Принаймні половина цього великого району одержує менше 250 мм опадів на рік, і тільки на північній і південно-західній окраїнах кількість опадів перевищує 635 мм. Унаслідок нестатку опадів і загальної положистості рельєфу у внутрішніх частинах району дуже мало річок і навіть ті, котрі існують, не досягають моря. Численні озера, вказані на картах, — зазвичай сухі солончаки або глинисті кріки, центри внутрішніх водозбірних басейнів. Більшість рік, навіть прив'язаних до окраїн материка, пересихає й відрізняється значними сезонними коливаннями стоку. Внутрішня частина району — переважно рівна або слабохвиляста поверхня, яка зрідка переривається скелястими хребтами й останцями. Виділяються чотири найбільш пустельні райони: Велика піщана пустеля, пустеля Танамі, пустеля Гібсона і Велика пустеля Вікторія. Там простежуються тисячі рівнобіжних гряд червоного піску заввишки від 9 до 15 м і завдовжки до 160 км. Найзначніші форми рельєфу у внутрішній частиш району — гори Макдоннелл в окрузі Аліс-Спрінгс і гори Масгрейв на межі Північної території і Південної Австралії. Найвідоміші вершини, розташовані на захід і північний захід від гір Масгрейв, — Олга, Ерс-Рок і Коннер.
На більшій частині Західного плато рослинний покрив розріджений і складається переважно зі злаків, деревоподібних акацій і пустельних чагарників; після дощу на нетривалий час з'являється трав'яниста рослинність. Південна окраїна плато — рівнина Налларбор, утворена могутніми товщами майже горизонтально залеглих морських вапняків потужністю до 245 м. Круті, часто стрімкі уступи вапняків заввишки до 60 м починаються біля мису Фаулера в Південній Австралії і простягаються на захід більше ніж на 965 км. Ця рівнина простягається в глиб материка на 240 км, поступово підвищуючись майже до 300 м Плоский характер поверхні рівнини Налларбор простежується уздовж траси Трансконтинентальної залізниці, яка протягом 480 км ідеально пряма. У цьому районі випадає всього 200 мм опадів на рік, які легко просочуються у вапняки.
Озера і поверхневий стік відсутні, однак завдяки підземному стокові утворилися химерні лабіринти печер і підземних галерей, що зборознили вапняки. Через нестачу води й убогість рослинності рівнина Налларбор є однією з найбільш пустельних куточків материка.
Розташоване в межах Північної території плато Барклі площею 129,5 тис. кв. км — ще одна значна вирівняна поверхня, яку принаймні місцями підстилають вапняки. Фактично це широка відкрита пологохвиляста рівнина із середньою висотою 260 м. За рік тут випадає близько 380 мм опадів. Цього досить для існування природних пасовищ — основи екстенсивного фермерського тваринницького господарства. Найбільш розчленованим рельєфом у межах щита відрізняється область Кімберлі на півночі Західної Австралії, де високі хребти, інтенсивно зім'яті в складки, одержують більше 750 мм опадів на рік. Півострів Арнемленд (Північна територія), шо представляє собою піднятий блок, розбитий незвичайно довгими й прямими тріщинами, також сильно розчленований, хоча більша його частина розташована на висотах менше 300 м. Рослинність в обох районах — евкаліптові ліси, які перемежовуються великими саванами. На Західному плато розташовані два райони, що мають важливе економічне значення. Південно-західна окраїна — єдина частина щита, де клімат і грунти сприяють розвиткові сільського господарства. Там розводять овець і вирощують пшеницю, фрукти, виноград і овочі. Він постачає сільськогосподарську продукцію у Перт — єдине велике місто на усьому плато. Пілбара, розташована віддалік від прибережних поселень Дампір і Порт-Хедленд, — піднесена сильно розчленована частина плато із середніми висотами близько 750 м. Саме тут зосереджені величезні запаси високоякісної залізної руди.
Гори Східної Австралії. Уздовж східного берега Австралії від мису Йорк до центральної Вікторії і далі до Тасманії простягається піднесена смуга завширшки від 80 до 445 км і з площею 1295 тис. кв. км. Традиційна назва — Великий Вододільний хребет — не відповідає дійсності, тому що там немає безперервного хребта, лише зрідка зустрічаються форми, подібні до хребтів, і ніде немає по-справжньому значних висот. Хоча насправді саме в цьому районі розташований головний вододіл материка, який має субмеридіональну довжину, у багатьох місцях він слабко виражений у рельєфі. За винятком півострова Кейп-Йорк, корінні породи району утворилися від опадів, що накопичувалися в Тасманській геосинкліналі в інтервалі від раннього палеозою до крейдового періоду і були перекриті могутніми вулканічними товщами.
У межах гір Східної Австралії висоти сильно коливаються і досягають найменших величин на прибережній рівнині, що безперервно обрамляє східне й південно-східне узбережжя. Ширина цих рівнин усюди, крім пригирлових ділянок рік, не перевищує 16 км. Над поверхнею часто піднімаються невисокі пагорби, і між рівниною і крутими, зверненими убік моря схилами, які позначають край гір, нерідко виражена зона пагорбів завширшки в кілька кілометрів. Зовнішні гірські схили набагато крутіші, ніж схили, звернені в глиб материка, і місцями такі бічні відроги підступають зовсім близько до берега Тихого океану, закінчуючись урвистими мисами. На півночі найвищі точки знаходяться на східному краю плато Атертон, де вершина Бартл-Фрір досягає 1622 м. Однак південніше цих місць аж до Брісбена дуже мало висот понад 600 м над рівнем моря, і середній фон височин не перевищує 300 м. Потім висоти знову збільшуються приблизно до 1500 м у хребті Нью-Інгленд і складають приблизно 750 м у Блакитних горах, а в Сніжних горах сягають позначки 2228 м, найвищої на материку (гора Косцюшко, найвища точка Австралії).

Сторінки: [ 1 ] 2 3

по темі:

  • Загальна характеристика Австралії
  • Населення Австралії


  • категорія: реферати / реферати з географії / Природні райони Австралії