Баннерный обмен ABN

Фороський маяк

У 332—331 р.р. до н.е. Олександр Македонський заснував столицю елліністичного Єгипту - Олександрію. Тут знаходиться знаменитий Олександрійський мусссйон — один із головних наукових і культурних центрів античного світу, а при ньому не менш знаменита Олександрійська бібліотека, де нараховувалося мато не 700 тисяч книг. Олександрія була найбагатшим містом свого часу, тому в ній зводилося чимало чудових споруд, до яких належить Олександрійський маяк на скелястому острові Форос біля дельти Нілу.
Будівництво й використання маяків початося з розвитком мореплавання. Спочатку маяки не мати нічого спільного із сучасними спорудами; у непогоду на високих берегах розводилися великі багаття. Значно пізніше люди почали зводити штучні споруди. Одним із семи чудес давнього світу є Олександрійський, або Фороський маяк, який світиться, споруджений у 283 р. до н.е. Будівництво цього гіганта зайняло всього 5 років, що є само собою показовим.
Основним будівельним матеріалом для маяка послужили вапняк, мармур і граніт. Маяк складався з трьох веж, поставлених одна на одну. Висота маяка за одними даними була 120 м, за іншими — 130-140, за деякими сучасними публікаціями — 180 м.
Основа нижньої вежі була квадратною, з довжиною сторони 30,5 м. Нижня вежа заввишки 60 м була складена з кам'яних плит, прикрашених витонченою скульптурною роботою. Середня, восьмигранна, вежа заввишки в 40 м, облицьована біломармуровими плитами. Верхня вежа — ліхтар — кругла, із банею, встановленою на гранітних колонах, була увінчана величезною (8 м) бронзовою статуєю заступника морів Посейдона.
На верхівці вежі в об'ємній бронзовій чаші постійно жевріло деревне вугілля, за допомогою складної системи дзеркал відблиск вугілля відбивався на 100 миль, вказуючи місцезнаходження гавані. Через весь маяк проходила шахта, навколо якої по спіралі піднімалися пандус і сходи. Широким і пологим пандусом на вершину маяка в'їжджали візки, запряжені віслюками. Шахтою доставляли пальне для маяка.
Крім своєї основної функції маяк служив чудовим спостережним пунктом. Система металевих дзеркал використовувалася і для огляду морського простору, дозволяючи виявляти ворожі судна задовго до того, як вони з'являться біля берега. Тут також були флюгер, годинник і астрономічні прилади.
Маяк, споруджений на острові Форос, за своїми розмірами і складною відбивною системою був єдиним спорудженням такого типу. Простояв він близько 1500 років, являючись світочем. Маяк двічі страждав від землетрусів, його відновлювали, але все одно міцні морські вітри остаточно зруйнувати старі стіни. Пізніше на руїнах маяка спорудили середньовічну фортецю. Кам'яні залишки «чуда світу» були вбудовані в Кайт-Бей, де знаходяться й донині. Назва острова перетворилося на символ: слово «форос» почало означати «маяк», звідси утворилося і сучасне слово «фара».
У 1961 р. під час дослідження прибережних вод аквалангістами були знайдені статуї, саркофаги, скриньки з мармуру. У 1980 р. міжнародна група археологів знайшла на морському дні залишки Фороського маяка.

по темі:

  • Єгипетські піраміди
  • Висячі сади у Вавилоні
  • Храм Артеміди в Ефесі
  • Галікарнаський мавзолей
  • Галікарнаський мавзолей
  • Колос Родоський


  • категорія: реферати / реферати з архітектури / Фороський маяк