Баннерный обмен ABN

Єгипетські піраміди

Піраміди - непідвладні часу і найбільш загадкові й таємничі з того що залишилося нам від предків Вони піднімаються серед гарячих пісків Лівійської пустелі й тягнуться від сучасного Каїра до Фаюмського каналу. Найдавніша - піраміда фараона Джосера - споруджена біля п яти тисяч років тому. Висота піраміди 60 метрів Будівельник першої піраміди їм був архі тектором, лікарем, астрономом, письменником, радником фараона, протягом багатьох століть вважався найбільшим мудрецем давнини, у пізні часи був обо жнений і на його честь були зведені храми й статуї.
Піраміди служили фараонам, відповідно до їхньоі релігії, сходами якими вони піднімалися на небо. Тому найдавніші піраміди були східчастими, а в більш пізніх — стіни гладкі Чому споконвічно піраміди будували зі сходами а потім без, дотепер залишається загадкою.
Археологи нарахували 80 пірамід, але не всі вони збереглися до наших днів Найвідоміші з них — три великі піраміди біля Гізи Хеопса (Хуфу) Хефрена (Хафра) і Мекерина (Менкаура).
Найбільша піраміда - піраміда Хеопса. була споруджена в XXVIII ст. до н.е. зодчим Хемуїном Спочатку вона піднімалася на 147 метрів, але через нанесення піску її висота зменшилася до 137 метрів Кожен бік квадратної основи піраміди складає 233 метри, або. якщо бути точними, один бік дов ший за інші на 20 сантиметрів, тобто помилка всього в 0.09% Площа піраміди більше 50 тисяч квадратних метрів. Піраміда Хеопса складається з май же суцільної кам'яної кладки, внутрішні приміщення займають не більше 4 % загальної площі.
Піраміда складається з двох мільйонів трьохсот тисяч кубічних блоків вапня ку з гладко відшліфованими боками За словами Наполеона, кам'яних блоків від трьох пірамід Гізи вистачило б, щоб оперезати усю Францію стіною заввишки в три метри і завтовшки в 30 сантиметрів. Підрахувати, що кожен блок важить ч основному 2,5 тонни, а найважчий - 15 тонн Загальна вага піраміди складам близько 5.7 мільйона тонн Камені покладені без сполучного матеріалу і трима ються власною вагою. Блоки настільки ретельно пригнані один до одного шо щілини між ними не більше п'яти міліметрів.
Така майстерна робота каменотесів, що вимагає точності, не примітивного, а складного набору інструментів, а також використання важкої техніки викликає в сучасної людини подив Адже вона виконана в основному кам я ними знаряддями без використання складного технічного устаткування. Дослідники, які намагалися з'ясувати, яким чином давні будівельники змогли побудувати таку грандіозну споруду, та ще й не просто спорудити, а надати їй правильної геометричної форми, опинялися в безвиході. Іноді, як і про мегалітичні споруди, висловлюється думка, шо піоаміди, ці колосальні споруди, побудували... інопланетяни.
Серед безлічі припущень, висловлюваних із приводу будівництва пірамід, нарешті з'явилися більш-менш розумні. Сьогодні вважають, що піраміди, найімовірніше, будувалися у такий спосіб. На правому березі Нілу в каменоломнях поблизу Мемфіса тисячі людей були зайняті видобутком білого тонкозернистого вапняку. У скелі позначали межі майбутнього блоку, потім уздовж цих меж видовбували глибоку канаву, а в неї забивали клини із сухого дерева, яке обливали водою. Дерево розбухало, збільшуючись в обсязі, тріщина розширювалася, і, зрештою, моноліт відокремлювався від скелі. Потім кам'яну брилу на місці обробляли інструментами з каменю, міді й дерева, поки вона не набувала форми стандартного куба. В околицях Асуана і зараз існують древні каменоломні, на території яких знайдено багато готових невикористаних блоків. Як з'ясувалося, це браковані блоки.
Оброблені блоки на човнах перевозили на лівий берег Нілу. Далі їх везли по спеціально прокладеній дорозі, на будівництво якої пішло 10 років. Це будівництво, за словами Геродота, було лише трохи простішим за спорудження пірамід Потім біля підніжжя майбутньої піраміди лицьовий бік ретельно шліфували, використовуючи для цього камінь і пісок.
Піраміда зводилася на корінному вапняковому масиві, розчищеному від наносного піску й гравію. Геродот стверджує, що спорудження піраміди тривало 20 років Під час щорічних розливів Нілу селяни мимоволі звільнялися від сільськогосподарських робіт, тому їхня праця використовувалася в будівництві. За приблизними підрахунками над спорудженням піраміди працювало безупинно протягом кожних трьох місяців по 100 тисяч чоловік. Англійський археолог Фліндерс Петрі вважає, що 100 тисяч будівельників, працюючи по три місяці на рік, могли б звести велику піраміду швидше, ніж за 20 років.
Щоб підняти блоки, єгиптяни будували з цегли і каменю похилий насип із кутом підйому близько 15°. У міру того як споруджувалася піраміда, насип подовжували. Діодор Сицилійський стверджував, що цими насипами камінь тягли на дерев'яних санях. І справді, археологи знайшли залишки таких саней. Сучасні дослідники вважають, що для зменшення тертя трасу постійно змочували водою, так що полози легко ковзали по грязюці. Потім за допомогою дерев'яних важелів блоки встановлювали на місце. Коли будівництво закінчували, похилий насип розрівнювали, а поверхню піраміди закривали облицьованими блоками.
Піраміди — найзнаменитіша архітектурна споруда у світі. З інженерної ж точки зору, це примітивні будівлі, гори, складені людьми. Однак ціль була досягнута — піраміди стали вічними монументами, що пережили тисячоліття.

по темі:

  • Висячі сади у Вавилоні
  • Храм Артеміди в Ефесі
  • Статуя Зевса в Олімпії
  • Галікарнаський мавзолей
  • Колос Родоський
  • Фороський маяк


  • категорія: реферати / реферати з архітектури / Єгипетські піраміди