Баннерный обмен ABN

Панські гостинці

Було це тоді, коли Кармалюк із Сибіру повернувся. Пішов він на шлях, що веде до Летичева, засів у лісі біля дороги й сидить.
Саме тоді неділя була і люди йшли до Летичева на ярмарок. Дивиться Кармалюк - іде одна бідно вбрана жінка. Вийшов він з лісу й питає:
- Не втомилась, молодице?
- Ой втомилась, чоловіче добрий, та ще й спина болить від панських гостинців.
- Яких же це гостинців?
- Та били нас; і вчора били, і позавчора. І мене, і чоловіка мого. Давай їм подать, та й годі. А де ж тих грошей взяти, коли й самим їсти ніщо і продати нема що. Оце взяла дві останні курки й несу до міста.
- Ти так рано йдеш, не боїшся, що Кармалюк з лісу вийде? Кажуть, що він знов об'явився.
- А чого ж мені боятися, чоловіче добрий? Нехай багаті бояться, пани нехай трусяться. Бідних Кармалюк не кривдить. О господи, пошли Кармалюка на нашого пана, щоб помстився за нас, бідних!
Жінка перехрестилася. Вона вже хотіла йти далі, але Кармалюк затримав її, вийняв з гаманця 100 карбованців і поклав у руку.
- Я знаю ваше село і вашого пана. Перекажеш йому, що я скоро до нього навідаюсь.
Жінка аж рота розкрила з дива. Вона вже догадалась, що се Кармалюк. А той повернувся і пішов собі в ліс.
Пани тим часом пронюхали, що Кармалюк знов об'явився. Зібралися вони та й почали раду радити, як його впіймати.
Того ж вечора Кармалюк зібрав своїх хлопців і прийшов до пана. Заходять вони до покоїв, а пани як побачили - так ними й затрусило з переляку. Пов'язали панів і на конюшню повели, а там така лавка стояла, що пан клав мужиків сікти. Поклали зразу пана-господаря на лавку, і кожен дав йому по кілька різок. Так і других пошмагали.
А Кармалюк і каже:
- Оце вам ваші ж гостинці! Будете, пани, людей обіжати!?

категорія: усна народна творчість / українські народні перекази та легенди / Панські гостинці