Шкільна бібліотека

Головна
Колядки та щедрівки
Зарубіжні прислів'я
Підручники
ГДЗ
Біографії
Реферати
Зарубіжна література
Українська література
Твори з української мови
Англійська мова
Русский язык
Сочинения
Стислі перекази
Прислів'я та приказки
Крилаті вирази
Фразеологізми
Народна творчість

Баннерный обмен ABN

Образ Ярославни у «Слові о полку Ігоревім» (за віршем Т. Г. Шевченка «Плач Ярославни»

Образ Ярославни у «Слові...» глибоко ліричний, пройнятий ніжністю і ласкою, овіяний думкою про мир, спокій, домашнє вогнище. У ньому втілена печаль і турбота вітчизни про своїх воїнів. Це глибоко поетичний образ жінки, уособлення подружньої вірності, моральної чистоти. Вкарбовується в пам'ять юна постать у Путивлі на валу; вся вона — чекання, тривога, вболівання і скорбота.
Ярославна постає перед нами не як княгиня, а як звичайна руська жінка, що палко любить свого чоловіка-воїна, свою батьківщину. її плач за чоловіком — це плач руської жінки, яка в особистому горі вболіває за долю не лише Ігоря, а й жаліє його хоробрих воїнів; вона згадує і успішний похід Святослава Київського проти половців:

Широкий Дніпре, не малий!..
Текучи в землю Половчана,
Носив єси на байдаках
На Половчан, на Кобяка
Дружину тую Святославлю...

Поразка Ігоря — горе всього руського народу, тому хвилюючий ліризм плачу Ярославни набуває широкого громадянського, патріотичного звучання. Ідучи за народною поезією, автор «Слова...» уподібнює Ярославну зозулі, чайці («Полечу, — каже, — зигзицею, Тією чайкою-вдовицею...»).
Природа, до якої звертається Ярославна, — сповнена могутніх стихій і сил, які персоніфікуються, набувають людських властивостей. Саме їх — вітер, Дніпро, сонце — вона закликає, просить, благає допомогти Ігореві повернутися з полону, пощадити його воїнів.

Легкий, крилатий господине!
Нащо на дужому крилі
На вої любії мої,
На князя, ладо моє миле,
Ти ханові метаєш стріли?

Природа ніби відгукується на її пристрасні слова — Ігор тікає з полону; йому допомагають і річка, і очерети, і різноманітне птаство. Він повертається, щоб знову захищати рідну землю.
Образ Ярославни належить до найблагородніших і найдовершеніших жіночих образів у світовій літературі. Високі людські почуття, тонко підмічені й відтворені автором «Слова...», витримали випробування часом. Пройшовши крізь віки, Ярославна хвилює і сучасного читача своєю моральною силою, благородством, чистотою.

по темі:

  • Образ народного співця в поезії Тараса Шевченка
  • Через пісню — у світ духовності (місце і роль ліричних українських народних пісень)
  • Образ князя Ігоря як захисника Руської землі в поемі «Слово о полку Ігоревім»
  • Втілення краси і вірності в образі Ярославни (за поемою «Слово о полку Ігоревім»)


  • категорія: українська література / твори за творчістю Тараса Шевченко / Образ Ярославни у «Слові о полку Ігоревім» (за віршем Т. Г. Шевченка «Плач Ярославни»