Баннерный обмен ABN

Пригодницький романтичний сюжет оповідання Коцюбинського «Дорогою ціною»

М Коцюбинський — один з найвидатніших українських письменників. В оповіданні «Дорогою ціною» він змальовує героїчну боротьбу покріпачених селян проти своїх поневолювачів. Відомий шведський історик літератури А. Єнсен у 1918 році писав: «Письменник глибоко проникає в душу українського народу, добре знає його спосіб життя і характер».
Чому ж цей твір є пригодницьким і романтичним? Оповідання починається зі вступу, в якому показані умови життя і боротьби кріпаків у XIX ст. Після втечі від пана герої намагаються переправитися через Дунай до Туреччини в пошуках кращого, вільного життя. Тут і починаються їхні пригоди. Навіть переодягнення Соломії в чоловічий одяг теж є елементом пригодницького твору. Протягом усього тексту читач відчуває напруження, очікуючи небезпеки. Автору вдалося створити гостросюжетний, цікавий пригодницький твір. Соломія, Остап і такі ж, як вони, покидають рідну землю, виявляючи цим протест проти рабства, виступаючи проти неволі. Автор у цих образах розкриває і тему вічного кохання. Соломія — жінка смілива, мужня — кидає чоловіка-нелюба і наздоганяє Остапа-втікача. Протягом твору розгортається трагедія двох люблячих людей, які не боялися смерті, тікали «туди, де хоч дорогою ціною можна здобути бажану волю, а ні — то полягти кістками на вічний спочинок...»
Та доля розпорядилася по-іншому. Соломія гине у водах Дунаю, а Остапа повертають до пана. З того часу «чимало води утекло в Дунаї... Сивий дід гріє свою бороду біля вогню і слухає розмову вітру». А на спині в нього списано «його життєпис»: «Оце ззаду пам'ятка від пана, а спереду, між ребрами, маю дарунок від москаля... Кругом латаний... з тим і до Бога піду... Дорого заплатив я за волю, гірку ціну дав... Половина мене лежить на дні Дунаю, а друга чекає й не дочекається, коли злучиться з нею...»
Письменник романтизує своїх героїв, романтизує всі пригоди, які відбуваються з ними. Однак змальовує їх реалістично, детально передаючи їх душевний стан. Саме це робить твір ще й психологічним.

по темі:

  • М. Коцюбинський в історії української літературної мови
  • Непереможна сила кохання як центральний мотив повісті Коцюбинського «Дорогою ціною»
  • Проблема волі людини й можливості її визволення у повісті М. Коцюбинського «Дорогою ціною»


  • категорія: українська література / твори за творчістю Коцюбинського Михайла / Пригодницький романтичний сюжет оповідання Коцюбинського «Дорогою ціною»