Баннерный обмен ABN

Комедія Карпенка-Карого «Сто тисяч» і проблема сенсу людського життя

Драматургічну діяльність І. Карпенко-Карий розпочав людиною немолодою, збагаченою великим життєвим досвідом. Він був вірний життєвій правді, виявляв посилену увагу до складних явищ тогочасної дійсності. Саме тому він шукав нові шляхи в українському драматичному мистецтві.
Уже в драмі «Сто тисяч» він розкриває характер глитая глибше, досконаліше. Головний персонаж Герасим Калитка — український «чумазий». Єдина святиня для нього — це гроші. Він черства людина до всіх, але коли згадує про гроші і землю, то його черствість де й дівається: «Як радісно тебе загрібати до купи, в одні руки...»
Калитка сам не доспить і родичам, наймитам не дає часу на відпочинок, бо вважає, що праця — то гроші, багатство: «Настане день, то роботи не бачиш, а тільки чуєш, як губами плямкають».
На думку Калитки, далеко не заїдеш на одній ощадливості, тому він шукає інших шляхів збагачення. Він обдурить кого завгодно. Це й погубило його, адже той, хто обдурить іншого, обов'язково сам пошиється в дурні.
Калитка ж спробував обдурити шахрая досвідченого, та той йому, замість грошей, підсунув мішок з чистим папером.
Герой п'єси, доведений до відчаю, вирішує покінчити зі своїм життям. Але коли вийняли з петлі, він говорить: «Нащо ви мене зняли з вірьовки? Краще смерть, ніж така потеря!»
Герасим засліплений жадобою, тому й сам винен у тому, що з ним сталося. Життя для нього нічого не варте. Це потворне явище у будь-який час і в будь-якому суспільстві.

по темі:

  • Комедія Карпенка -Карого «Сто тисяч» і «вічна» тема влади грошей над людиною
  • Образ Герасима калитки як уособлення стяжателя (комедія Карпенка-Карого «Сто тисяч»)
  • Проблема бездуховності людини, засліпленої прагненням до наживи (Комедія Карпенка-Карого «Сто тисяч»)
  • Іван Карпенко-Карий - найвидатніший драматург XIX століття


  • категорія: українська література / твори за творчістю Карпенко-Карого Івана / Комедія Карпенка-Карого «Сто тисяч» і проблема сенсу людського життя