Баннерный обмен ABN

«Модри Камень» Олеся Гончара: особливість оповіді

Олесь Гончар був активним учасником живої історії, пам'ятав усі її суперечності, сповнені драматизму. Письменника у будь-якому творі цікавив внутрішній світ людини, художнє дослідження його змін у різноманітних життєвих обставинах. Гончар — майстер оповіді про внутрішнє оновлення героя, яке відбувається під впливом дійсності. Солдат-фронтовик випадково зустрівся з дівчиною Терезою зі Словаччини. В обох виникають перші почуття, які б мали перерости у свято душі. Але Тереза гине від руки поліцая. Радість і щастя обриваються вмить, залишивши тільки силует дивного почуття, яке так і не встигло наповнитися високим змістом. Гончар передає все це лаконічно, задумливо, зі смутком: «Померкло, стерлося все. Навіть те, що звуть незабутнім першим коханням. Чому ж ця випадкова зустріч, єдиний погляд, єдина ява у великій драмі війни, чому вона не меркне і, відчуваю, ніколи не померкне?»
Розповідь ведеться від першої особи. Уявний діалог героя з красунею Терезою не має чітких контурів, бо не можна воскресити його в пам'яті.
«Я. Нікуди тепер ми не будемо спішити, як тоді взимку. Тоді ми майже ні про що не встигли поговорити. Лютий вітер, шугаючи в скелях, заважав нам.
Тереза. Зараз ми маємо час. Зараз я доскажу вам усе недоказане тоді, Слухайте ж! Чуєте, як лущать зелені спини гір, гріючись на сонці? А небо над нами, весняне і високе, гуде од вітру, мов блакитний дзвін!... Слухайте ж!»
Автор уміє заінтригувати, захопити несподіваним сюжетом, цим і приваблює читача.

по темі:

  • Головна ідея новели О. Гончара «Модри Камень»
  • Неоромантизм ранньої новелістики Гончара {«Весна за Моравою», «Модри Камень «Ілонка», «Гори співають»)
  • «За мить щастя» Олеся Гончара: краса й сила людського почуття


  • категорія: українська література / твори за творчістю Олеся Гончара / «Модри Камень» Олеся Гончара: особливість оповіді