Баннерный обмен ABN

Релігійно-міфологічний досвід людcтва в поезії Б.-І. Антонича

«Його життя було коротке й високе, як міст над вузенькою штольнею гірської безодні. Хмари сумніву і зневіри сповивали його не раз, але не завадили сміливим думкам філософа і поета переходити по ньому, дивитися з нього наокіл шукати взором днища світу», — сказав про Богдана-Ігоря Антонича Дмитро Павличко. Творчість Антонича — цілісний, складний і цікавий світ інтелектуала котрий за 27 років свого життя спромігся досягти того, що інші не досягають і за ціле життя.
У збірці «Велика гармонія» панує послідовна релігійність, яка проявляється в імітуванні молитовної лірики, переспівах біблійних псалмів Наступна збірка «Три перстені» — ніби сходження з порожнечі неба до безодні землі Тут знаходимо «приземлені» біблійні ре¬алії (варто згадати слова «Народився Бог на санях» із поезії «Різдво») й священну символіку, перенесену на земні події. Твори цієї збірки пронизані пантеїстичним світосприйняттям:

Отак під небом неосяжним і безмежним
Ростуть і родяться звірята, люди і рослини (...)
Росте Антонич, і росте трава,
І зеленіють кучеряві вільхи

Ми зустрічаємо романтично-ідеалістичне трактування природи, навіть поклоніння природі, коли людина не тільки не відриває себе від довкілля чи вивищується над ним, навпаки — може, скажімо, усві¬домлювати себе деревом

Стіл обростає кучерявим листям,
І разом з кріслом я вже кущ.
З черемх читаю — з книг столистих —
Рослинну мудрість вічних пущ.

Наступна збірка «Книга Лева» відкриває для нас світ Біблії. її головна ідея — зустріч із Богом і бачення вічності, яке дозволить авторові відкрити сутність творчого процесу. Антонич звертається до захоплюючого процесу власної міфологізації світу; так, наприклад, назву збірки можна витлумачити в такий спосіб: Лев — 5-й знак зодіаку; означає силу сонця й «прозорий» вогонь. В алхімії лев позначає вогонь, золото. У геральдиці — відвагу й мужність. Наостанку, «Книга Лева» — назва Євангелія апостола Марка.
Головний мотив збірки «Зелена Євангелія» — містика, де слово функціонує як магічне заклинання, відбувається поєднання природи з людською підсвідомістю. У цих віршах поет досліджує циклічність світової історії й природи, які виступають тут цілком релігійними процесами.
Нарешті, в останній збірці «Ротації» панує песимістичний світогляд, передчуття апокаліпсису — кінця світу. Колосальне світове місто постає як коло катастроф і тюрем, як місто-пекло, складене з примітивних геометричних форм. '
Як бачимо, Б.-І Антонич сприймає Святе Письмо як джерело власного світогляду й широко використовує його в своїй міфотворчості Перлина світової літератури — головний елемент його релігійних пошуків.

по темі:

  • Біографія Антонича Богдана-Ігоря
  • Поетичне осмислення гармонійної єдності людини й природи в поезії Б.-І. Антонича
  • «...Співаю, тож існую» (мої роздуми про поезію Б.-І. Антонича)


  • категорія: українська література / твори за творчістю Антонича Богдана-Ігоря / релігійно-міфологічний досвід людства в поезії Б.-І. Антонича